Větruodolný nebo větruvzdorný? Jednoduchý trik, jak to poznat
Blog

Větruodolný nebo větruvzdorný? Jednoduchý trik, jak to poznat

3. srpna 2020

Studený vítr dokáže rychle odvést tělesné teplo, takže je důležité mít po ruce vrstvu, která dokáže blokovat chladivý účinek větru. Jaký je ale rozdíl mezi větruodolným (wind proof) a větruvzdorným (wind resistant) materiálem? 

A jaké jsou výhody a nevýhody každého z nich?

První odpověď je snadná. Větruodolný znamená, že materiál je právě takový – odolný vůči větru, bez ohledu na to, jak silně může foukat.

Komplikovanější je to u definice větruvzdornosti. Vytvoří bariéru proti pronikání vzduchu do materiálu a zchladnutí pokožky. Neexistují zde žádná jasná pravidla textilní výroby, které definují tento termín a proto jej často vidíte na etiketách různého oblečení.
Množství skutečného odporu větru se může podstatně lišit, od úspěšného blokování nárazového větru dosahujícího 30 km/h až po lehký vánek (V určitém okamžiku bude samozřejmě vítr dostatečně silný, aby pronikl jakoukoli látkou odolnou proti větru.)

Existuje však snadný způsob, jak to otestovat. Jednoduše uchopte látku, držte před ústy a foukněte tak silně, jak jen budete moc. Průměrný dospělý může tímto způsobem vygenerovat maximální tlak přibližně 1 kg na plochu jednoho čtverečného palce (6,45 cm2), což zhruba odpovídá větru dosahujícího právě 30 km/h. Pokud ucítíte, že váš dech prochází látkou (nebo ne), máte tak dobrý důkaz o její účinnosti. Pokud projde snadno, jeho resistence vůči větru je nízká a naopak.

Na základě zkušeností, většina větruvzdorných materiálů odolá větru o rychlosti přibližně 16-24 km/h. Mějte na paměti, že výše uvedená čísla jsou přibližnými údaji, skutečný tlak větru závisí na nadmořské výšce a teplotě (méně hustý vzduch = menší tlak pro jakoukoli danou rychlost větru = větší vzdornost proti větru pro jakoukoli tkaninu).

Takže, pokud máte možnost volby, proč nezvolit vždy větruodolný materiál? Jsou tu dva důvody.

Za prvé, obecně platí, že čím více je tkanina větruvzdorná, tím méně je prodyšná. To může mít za následek výrazné pocení, zejména pokud v bundě provozujete aktivní pohyb.  Za druhé, čím více je větruvzdorná, tím více tlumí zvuky z okolí. Čepice z větruvzdorného materiálu poskytují maximální ochranu pro uši, ale zároveň výrazně tlumí zvuk a mohou ztížit komunikaci, zejména v již větrném a hlučném prostředí.

Co je tedy větruodolný? Je to neprofuk. 

V závislosti na tom, kdy se vydáte do hor, budete požadovat bundu s určitými parametry. V zimě to bude teplo a voděodolnost, v létě prodyšnost a minimální váha. Přesto je tu jeden parametr, který je potřebný po celých rok a tím je větruodolnost.


Jaké druhy větruodolných materiálů existují? 

Existují dva hlavní druhy větruodolných materiálů: s membránou a se zátěrem

Bunda s membránou
Větruodolná membrána je vložena jako vrstva mezi materiály jako je fleece nebo softshell a je téměř vždy vyrobena z plastu. Nepropadejte panice, nemáme na mysli plastové sáčky, mluvíme o nejmodernějších dostupných prodyšných polymerech, které jsou propleteny a miniaturními otvory je odváděna vlhkost ven. Tyto otvory jsou tak jemné, že ačkoliv se skrz ně může dostat vlhkost ven, neumožňují proniknutí větru dovnitř.

Nejznámější z těchto membránových technologií je látka GORE WINDSTOPPER od firmy Goretex - lehký membránový materiál, který vyniká svými parametry co se větruodolnosti a zároveň vysoké prodyšnosti týče (za 24 hodin propustí 30 000 g vodní páry na m2). Dále je to POWERSHEILD od firmy Polartec, to je větruodolný softshell s integrovanou membránou.

Jak již bylo uvedeno výše, používají se v kombinaci s jinými tkaninami, a proto bývají velmi pohodlné a umožňují rychlý odvod vlhkosti od těla. To však může být problém, pokud chcete jen jednu vrstvu odolnou proti větru bez potřeby tepelné izolace. Membrána je používána vždy v kombinaci a proto oblečení získává na vyšší hmotnosti a v létě je příliš teplé na nošení po delší dobu.

Bunda se zátěrem
Tyto materiály jsou zcela odlišné od membrán a jejich použití je rovněž různorodé. Materiál tvoří vnější vrstvu oděvu, je vyroben z úzce tkaných syntetických vláken, které odpuzují vítr a udržují teplo uvnitř. Prostory mezi vlákny jsou však dostatečně velké, aby umožňovaly průchod vodní páry, díky čemuž jsou tyto textilie také prodyšné.

Klasickým druhem této tkaniny je PERTEX SHIELD od firmy Pertex, který začal používat tento materiál pro výrobu padáků, ale stále zaujímá vedoucí pozici na trhu v tomto druhu technologie.

Jsou velmi lehké, protože jsou samy o sobě větruodolné. Jejich předností je i sbalitelnost. Kombinace těchto předností vybízí k použití pertexové bundy jako záložní vrstvy nebo jako lehké ochrany proti nepřízni počasí v každém ročním období. Díky absolutní sbalitelnosti se vám bunda bez problému vejde do dlaně.

Stále si nejste jisti co použít? 

Pokud hledáte bundu nebo kalhoty do hor, u kterých požadujete odolnost vůči náročným klimatickým podmínkám, zvolte membránovou tkaninu. Prodyšnost však není dostatečně vysoká, aby se bundu vyplatilo brát při lehkém dešti nebo vysoké vlhkosti a teplotě. Je tak ideální volbou při intenzivních srážkách, velmi chladném počasí nebo do nevyzpytatelného počasí v horách. Jakákoli nepromokavá bunda je také větruodolná.


Pokud se vydáváte na běžnou túru do hor v létě, volte určitě Pertex. Vzhledem k vysoké prodyšnosti se však vytrácí schopnost izolace a v nízkých teplotách je potřeba se pod pertexovou bundu více obléci. Pertexové bundy jsou vynikající do lehce nepříznivého počasí po celý rok. Nejvíce však svůj potenciál uplatní v letních měsících, kdy se dokážou ze stogramového balíčku velkého jako pěst ve vteřině proměnit v solidní ochrannou vrstvu proti větru a lehkému dešti. Abyste zajistili i voděodpudivost, hledejte tkaninu s úpravou DWR - povrchová úprava textilie, která ji činí vodoodpudivou.Zpět na články

Načítám...