Pokořil jsem nejdelší zimní ultra maratón na světě
Blog

Pokořil jsem nejdelší zimní ultra maratón na světě

8. listopadu 2019

Jan Francke je jedním z našich ambasadorů. Narodil se do outdoorově založené rodiny. Už odmalička tak svou pozornost věnoval nejrůznějším sportům. Patří mezi naše přední triatlonisty. Vášní a výzvou jsou pro něj však extrémní závody. V minulých letech úspěšně dokončil všechny distance extrémního maratonu Montane Yukon Arctic Ultra a v letošním roce se rozhodl zkusit pro změnu Aljašku. Výzvou se pro něj stal nejdelší ultra maraton na světě – IDITAROD.

Iditarod trail invitational 560km

https://www.iditarodtrailinvitational.com/

Iditarod Trail Invitational je nejdelší zimní ultra maratón na světě, který je možné absolvovat na kole, pěšky nebo lyžích a následuje historickou stezku Iditarod od města Knik do Nome.

Krátký závod 350 mil končí v městečku McGrath na řece Kuskokwim a 1000 mílový závod končí v Nome. Aby se mohli závodníci účastnit 1000 mil dlouhého závodu, musí úspěšně dokončit závod 350 mil v předchozím roce.

Jeho poutavé vyprávění o zážitcích ze závodu si můžete přečíst na jeho stránkách viz odkazy na jednotlivé dny závodu níže:

montane ultra maraton yukon

Jan Francke se s námi podělil o zážitky z tohoto extrémního závodu a jeho zkušenosti s vybavením, které jsme mu pro závod poskytli:

"Iditarod je velice extrémní závod, který si vyžaduje to nejlepší vybavení do extrémů. Na něm závisí Váš život. Již několik let spolupracuji s kamarády z Vertical trade a ty mi poskytují to nejlepší co na trhu je. Do zimních extrémů už většinou vím co přesně potřebuji a i na Iditarodu tomu nebylo jinak.

montane ultra maraton

Veškeré oblečení jsem měl od Montane. Péřovky splnili očekávání a stejně tak kalhoty. Mile mě překvapilo termo prádlo, které je velice příjemné na nošení a ani po týdnu nošení v kuse mi nevadilo a hlavně výrazně nesmrdělo :) Jestli mě ovšem něco od Montane nečekaně nadchlo jsou péřové rukavice - palčáky, novinky pro rok 2019. Naprostá pecka a usnadnili mi fungování na Aljašce. O prsty jsem se nemusel bát a jenom jednou došlo na hřejivé polštářky (mimochodem tyto rukavice na ně mají kapsičky), ale to bylo -40°C a tam už je krátký i pěří.

Další skvělou věcí byl stan MSR Access 1. Ultra lehký a hlavně rychle sestavitelný stan, který jsem měl během pěti minut postavený a i zbalený. Je prostorný pro jednoho člověka a byl ideálním krytem při nepříznivých podmínkách. Navíc má i předsíňku kde jsem si mohl vařit a tím i zvýšit teplotu ve stanu. A do třetice na co jsem si velice rád zvykl byla expediční strava od Summit To Eat. Je to naprostý luxus v divočině a jídlo se dá srovnat s jídlem v restauraci co se chutě týče. Měl jsem jeden balíček na den a vždy jsem se těšil až ho otevřu."

 

Sám Jan Francke říká:

„Přeměnit 560km v 0km vlastními chodidly mi trvalo 7dni a 1hodinu, sníst v cili dva talíře lasagnu asi 5minut, vypít tři piva 2minuty a teď si jdu dát konečně víc než tři hodiny spánku. Až se navrátím do civilizace předám vám postupně své zážitky. DĚKUJI vám všem za podporu a fandění!!“

montane ultra maraton jan venca francke

Zpět na články

Načítám...