Jaké peří je v péřovce a odkud se vzalo?
Blog

Jaké peří je v péřovce a odkud se vzalo?

31. ledna 2020

Skvělé vlastnosti funkčních materiálů oceníte právě v tomto ročním období, třeba při výběru zateplené péřové bundy, ale jak se vyznat v peří? Je bunda z kachny nebo husy? 

Prachové peří, které se využívá jako izolační materiál, se nachází na spodní straně těla hus nebo kachen a je překryto obrysovým peřím, které nepropouští vodu.

 • Peří je izolační materiál, který je nepřekonatelný! Poměr sbalitelnost/hmotnost/objem je ze všech dnes používaných materiálů nejlepší.
 • Dokáže skvěle akumulovat teplo a nepropouštět ho dál. 
 • Hřeje vás vámi vyhřátý vzduch. Mezi peřím jsou vzduchové kapsy, které zahřejete a ty vás izolují
 • Má nízkou hmotnost, takže oblečení je lehké a skladné.

Jak se vyznat v peří

Kouzlo prachového peří tkví v tom, že ve své trojrozměrné struktuře dokáže udržet velké množství molekul vzduchu, a to při velmi malé hmotnosti, ovšem velkém objemu, který dokáže peří obsáhnout. Tomuto jevu se říká plnivost, nebo taky loft. Prachové peří je materiál velmi stlačitelný, a to dlouhodobě a opakovaně, což je velká výhoda ve srovnání se syntetickými materiály.

Plnivost - dalo by se říct "načechranost" peří poukazuje na izolační kvalitu peří. Čím je peří jemnější a kvalitnější, tím při stejné hmotnosti zabere více prostoru (a udrží více vzduchu). Jednotkou je cuin/oz - cubic inches - kubický palec / unce. Plnivost peří se měří ve válci s průměrem 284 mm. Dovnitř se vloží 1 unce prachového peří, tzn. 28,4 g. Peří se zatíží závažím o hmotnosti 92,25 g (EU norma). Po jedné minutě se odečte hodnota objemu peří ve válci. Výplně z prachového peří s hodnotou nad 750 cuin značí jeho výtečnou plnivost a kvalitu.

Obsah prachových částic peří se měří jako poměr čistého prachového peří k malým pírkům – např. 80/20, 90/10, 95/5. Kvalitní peří obsahuje minimálně 80 % prachových částic. Prachové částice nám zajišťují tepelnou izolaci. Malé procento celých pírek, popř. brků s částí peří zajistí dobré mechanické vlastnosti jako je objem, tvarová stálost a schopnost rychle se načechrat. 1 gram prachového peří se skládá z 500-1000 malých chomáčů, podle jejich velikosti.

Zahřeje více husí nebo kachní peří?

Praxe ukazuje, že větší ptáci mívají jemnější prachové peří. Proto platí, že kvalitnější peří mají zpravidla husy. Obsahy tuků a olejů v peří jsou u hus a kachen trochu rozdílné, peří z hus má lepší pružnost, a proto vhodnější vlastnosti pro produkty, kde je důležitá extrémní sbalitelnost.

 • Často je upřednostňováno husí peří před kachním.
 • Husí peří má ve své struktuře dutinky, tedy další vzduchové kapsy. Lepší izolace
 • Kachní peří je tmavé má horší izolační vlastnosti, ale je levnější
 • Čištění peří a následná impregnace vlastnosti peří vyrovnává
 • Životnost husího peří je větší

Prachové a běžné peří s certifikací RDS

Prachové i běžné peří v produktech Montane má certifikaci RDS (Responsible Down Standard). Je to náš závazek vůči vám, máte jistotu, že když si vyberete výrobek s certifikací RDS, podporujete tím odpovědný dodavatelský řetězec.

Co RDS představuje?

RDS je nezávislý, globální a dobrovolně používaný standard týkající se prachového peří, který klade velký důraz na šetrné zacházení se zvířaty. Vlastníkem označení je organizace Textile Exchange a certifikaci uděluje organizace Control Union. Standard RDS byl vytvořen během tří let ve spolupráci s ochránci zvířat, oborovými experty, značkami a maloobchodníky. Tento standard prosazuje osvědčené postupy v oblasti šetrného zacházení se zvířaty.

Prachové peří používané v našich výrobcích je získáváno pouze od dodavatelů, kteří dodržují přísné normy v oblasti zacházení se zvířaty a nepraktikují škubání peří ze živého ptactva a nucený výkrm. RDS také poskytuje podrobné požadavky na záležitosti týkající se kvality jídla a vody, přístupu k výběhu, zdraví a hygieny zvířat.  Z certifikace vyplývá kontrola dodavatelského řetězce od farmy až k produktům.

Jednoduchým naskenovánim QR kódu (naleznete na prodejním štítku u produktu) pomocí aplikace v mobilním telefonu získáte ihned detailní informaci o původu peří v dané bundě. 

Zde odkaz po naskenování na bundu Montane Future Lite Hoodie: https://www.trackmydown.com/index.html?lot=1315L17F1109

Jak zajistit odolnost proti vlhkosti?

Praním proces zpracování prachového peří začíná. Čištění pomocí jemných pracích prostředků umožní zachovat přírodní tuky, které pozitivně ovlivňují funkčnost peří (elasticitu, trvanlivost). Následuje sušení, které by ze stejných důvodů mělo být dlouhé při nižších teplotách. Poté se peří třídí pomocí proudícího vzduchu ve větrném tunelu, ve kterém jemné a „plnivější“ peří vyletí výše.

Může následovat další ošetření, nejčastěji hydrofobní povrchová úpravaHyperDRY ( používají se přípravky na bázi vosků a silikonů), která zvyšuje odolnost peří proti přijímání vlhkosti z okolí, peří zároveň i rychleji schne.

HyperDRY ™

 • Odolná vůči vodě bez obsahu fluorouhlíků
 • Přírodní směs na bázi vosku HyperDRY ™ funguje stejně jako tradiční chemikálie DWR
 • Testováno na PFOA a PFOS (Perfluorooktanová kyselina)
 • Takto upravené peří absorbuje daleko méně vody
 • Má standarní výkon své tepelné izolace i v případě dlouhodobého styku s vlhkostí
 • Rychleji vysychá
 • Neztrácí svou impregnaci ani po několikerém vyprání
 • Používání HYDROFOBNÍHO PEŘÍ v kombinaci s nejmodernějšími super lehkými voděodolnými tkaninami je opravdu začínající revoluce pro použití peří v náročných outdoorových podmínkách, hlavně při zvýšené vlhkosti a dlouho dobému používání bez možnosti průběžného sušení.

Vlhkost může představovat jednu ze slabin peří. Když je mokré, neizoluje. Dříve se doporučovala syntetická izolace do vlhčího prostředí a peří do suchých a chladných podmínek. Ale díky hydrofobní úpravě peří se vlastnosti obou materiálů přibližují natolik, že podstatný rozdíl je zejména v ceně a způsobu udržování.

 

A v dnešní době membránových svrchních materiálů lze promočení účinně zabránit. Proto prachové peří zůstává, a asi jistě nějakou dobu zůstane, na pozici oděvní izolační jedničky. 


Outdoorové a sportovní bundy mají běžně 500, 650 až 800 cuin – u tohoto oblečení je totiž vhodnější kombinace čistého prachového peří s jemnými pírky, jež zvyšují odolnost náplně proti mechanickému namáhání, a to i za cenu o něco vyšší hmotnosti bundy.

Zpět na články

Načítám...