Jak zajistit, aby bunda nepromokla?
Blog

Jak zajistit, aby bunda nepromokla?

10. prosince 2019

Doufat v nejlepší a být připraven na nejhorší. Pokud berete vaše dobrodružství vážně, znamená to mít se sebou vždy záložní oblečení, které vám zajistí sucho a teplo, ale bude zároveň lehké, prodyšné a sbalitelné.

Bunda Montane Pac Plus vám pomůže porozumět důležitým parametrům nepromoku.

Co je znamená NEPROMOKAVOST

Nepromokavostí se rozumí schopnost odolávat proniknutí vody zvenčí. Udává se jako výška vodního sloupce, při níž tkanina propustí první kapky vody. Čím vyšší vodní sloupec, tím je větší i nepromokavost. Obecně lze za nepromokavý považovat materiál s vodním sloupcem už od 1,3 m v. s. ale v praxi u oblečení je to spíše mezi 10 m v. s. – 20 m v. s. Celková nepromokavost je pak zajištěna podlepením švů speciální páskou nebo nověji technologií spojování materiálů (moderní bezešvé technologie).

V reálném použití jsou tkaniny u oblečení namáhány mnohem vyššími tlaky. Sednutí, kleknutí, nesení batohu – to vše lokálně vyvíjí mnohem vyšší tlaky vody. Pro ilustraci uveďme zhruba doporučené hodnoty nepromokavosti (výšky vodního sloupce) odpovídající některým činnostem:

Výška vodního sloupce spolehlivě ochrání průniku vody při:

  • 5 m  sezení v mokré trávě, na mokré lavičce
  • 12 m  klečení na kolenou v mokré trávě nebo sněhu
  • 15 m  tlaku popruhů těžkého batohu
  • 30 m  pádu suchého lyžaře v plné rychlosti do mokrého sněhu

Co je znamená PRODYŠNOST

Prodyšnost je schopnost propouštět vodní páry, produkované lidským tělem, do okolního prostředí. Občas se označuje prodyšnost jako schopnost materiálu „dýchat“, což je však velmi nepřesné,

MVTR je metoda měření paropropustnosti, která vyjadřuje hmotnost vodních par, kterou materiál propustí za 24 hodin přes 1m2 materiálu. Například: 20.000 g/m2/24h. Čím vyšší číslo, tím lepší paropropustnost. Toto měření je výrazně levnější a jednodušší, ale výsledky mohou být zkreslené vlhkostí, teplotou odpařované tekutiny a okolního vzduchu.

Metoda Ret vyjadřuje odpor, který klade materiál průchodu vodních par. Například Ret<3.00m2.Pa.W-1. Znamená to, že čím je číslo menší, tím má materiál lepší paropropustnost. Měření Ret je doposud nejobjektivnější a nejpřesnější způsob, jak měřit paropropustnost materiálů. Hodna Ret realističtěji vypovídá o fungování při zamýšleném použití.

Platí čím nižší číslo Ret, tím lepší prodyšnost. Klasifikace prodyšnosti materiálů podle Ret je následující:

  • PRODYŠNOST RET < 6  velmi dobrá
  • (pro srovnání, nejlepší RET 6 – 13  dobrá
  • materiály dosahují RET 13 – 20  uspokojivá
  • hodnoty Ret nižší než 4) RET > 20 neuspokojivá

Pokud měření proběhne v identických podmínkách, přibližně platí, že Ret 6 = MVTR 20.000

Nepromokavá bunda PAC PLUS JACKET - nic vás nezaskočí 

V nabídce Montane je proto nepromokavá bunda PAC PLUS JACKET, jak pro muže tak ženy, vyrobena z lehkého a prodyšného materiálu 30D GORE-TEX® Packlite Plus. Vyjdeme-li z parametrů, pak u této bundy získáváme velice atraktivní hodnoty: MVTR je 28.000 mm vodního sloupce a RET<6.

Materiál GORE-TEX PACLITE® PLUS je větru a oděru odolný. Díky této jedinečné kombinaci funkčnosti materiálu budete připraveni na neočekávaná dobrodružství. Vhodná je jako primární i záložní bunda na veškeré aktivity po celý rok.

GORE-TEX PACLITE® PLUS je 2,5 vrstvý laminát, díky kterému je tenký a lehce sbalitelný, ale přesto vysoce odolný a extrémně prodyšný. Důraz je kladen na co nejnižší hmotnost. Podšívka není z důvodu úspory hmotnosti přítomna.

Technický střih zabraňuje zvedání spodního okraje bundy, anatomicky tvarované rukávy poskytují maximální volnost pohybu. Nastavitelnou kapuci lze přetáhnout i přes lezeckou přilbu, dostatečně vysoký límec s krycí légou vás ochrání před nepříznivými podmínkami. Hlavní zip YKK® AquaGuard Vislon® s prodlouženým táhlem se jednoduše ovládá i s rukavicemi. Dvě velké boční kapsy se zipy YKK® jsou trochu výš umístěné, aby byly snadno dostupné i s bederním pásem nebo lezeckým úvazkem.

Vzhledem k ultralehkému charakteru bundy doporučujeme používat na aktivity  s ultralehkým batohem, který se běžně pohybuje kolem 7 do cca 12 kg. S těžkým batohem může dojít k rychlému opotřebení membrány na ramenou i kvůli 2,5 vrstvému provedení (tzn. místo plnohodnotné látkové podšívky je na membráně zevnitř ochranný potisk. 3-vrstvé bundy jsou odolnější, ale obecně spíše těžší).

Pac Plus Jacket

Nepromokavá prodyšná bunda

Cena s DPH: 4 632,00 Kč

Womens Pac Plus Jacket

Dámská nepromokavá a prodyšná bunda

Cena s DPH: 4 632,00 Kč

 

Ambasador značky Montane ve Velké Británii, Kenny Block, otestoval bundu Pac Lite Plus během náhlého lijáku v terénu. Počasí je hold nevyzpytatelné a je potřeba být připraven.

„Bunda Pac Plus je ušita z nepromokavé membrány Gore-Tex Paclite Plus, která je velmi lehká a rychle sbalitelná, zatímco zůstává nepromokavá a prodyšná. Z tohoto důvodu je pro mne bundou pro všestranné použití, která je sice ukryta na dně mého batohu, ale vždy připravena mne ochránit.

S touto bundou nic neriskujete. Je tak lehká, že ani nepostřehnete její váhu a v případě potřeby vás maximálně ochrání. Před pár týdny jsem byl na túře v horách a když jsme začali sestupovat z vrcholu, nebe se náhle zatáhlo až zčernalo a spustil se déšť, ale bunda Pac Plus mě udržovala stále úplně v suchu, dokud jsme se nevrátili na chatu na horký čaj!

Jedna věc, která se mi na této bundě obzvláště líbí, je poloha kapes: jsou vyšší než obvykle, takže při chůzi si můžete dát telefon, klíče od auta nebo cokoliv jiného, aniž by předměty narážely o vaše nohy. To je něco, co mě v minulosti vždy kazilo náladu!“


Zpět na články

Načítám...