Jak se vyznat v pojmech outdoorového oblečení ?
Blog

Jak se vyznat v pojmech outdoorového oblečení ?

9. října 2020

Vyrazíme-li do přírody, za jakéhokoliv počasí, očekáváme, že nás oděv ochrání před nepříznivými vlivy. Měl by co nejlépe splňovat požadavky na mechanickou odolnost, větruodolnost, nepromokavost, prodyšnost, paropropustnost a další možné vlastnosti v návaznosti na zvolenou aktivitu.

Proto, pokud chceme mít co největší pohodlí, je nutno zvolit vhodné oblečení podle konkrétní činnosti, jako je turistika, lyžování, běh, lezení a další. Je velice široká nabídka různého zboží, které se liší kvalitou a cenou. Kvalita zaručuje pohodlí a hlavně stálost vlastností materiálu.

Pojďme se před samotným výběrem jednotlivých vrstev oblečení alespoň trochu zorientovat v terminologii outdoorového oblečení:

Materiály se zátěrem

Zátěrové materiály vznikají vrstvením vhodné hmoty na nosnou tkaninu. Zátěr je pružný a jeho paropropustnost je dostatečná pro lehčí pohybové aktivity. Pozitivem je nižší pořizovací cena. Musíme počítat s menší mechanickou odolností na namáhaných místech (ramena, lokty, kolena).

Membrány

Membránové materiály vznikají spojením membrány a nosné tkaniny. Membránou pak rozumíme tenkou vrstvu polymerního materiálu. Často jsou membrány nazývány i jako „lamináty“, neboť principu spojení membrány a nosné tkaniny se říká laminace. Hlavním úkolem membrány je nepropustit vodu zvenčí, ale umožnit prostup vodních par ven. Membrána u outdoorového oblečení zlepšuje vlastnosti celého produktu. Často bývá vložena mezi svrchní materiál a podšívku.

a) hydrofobní mikroporézní membrány

Principem je poměr velikosti pórů k velikosti molekuly vody a vodní páry. Póry jsou tak prostupné pro samotné molekuly vodní páry, ale pro kapku vody ne. Dosahují vysokých hodnot paropropustnosti a vodního sloupce (např. GORE-TEX, Aqua Pro Stretch, Pertex Shield).

b) hydrofilní neporézní membrány

Nemá žádné póry, pracuje na principu převodu par. Kondenzující vlhkost nebo pot na vnitřní straně membrány je rozváděna do vlastního materiálu a odpařována ven. Předností je vysoká hodnota vodního sloupce, elasticita a minimální zanášení (např. DIAMOND LITE PRO, Sympatex).

c) nanomembrány

Disponuje extrémně vysokou paropropustností, ale je zatím novinkou na outdoorovém trhu. Bude preferována u vyšších tělesných aktivit, kde je paropropustnost důležitější než výška vodního sloupce.


Laminace může být provedena v různých vrstvách:

 • dvouvrstvý laminát (vrchní materiál + membrána, membrána není chráněna, poškozuje se třením)
 • dvouvrstvý laminát s volnou podšívkou (vrchní materiál + membrána + podšívka, od této technologie se upouští, podšívka nechrání membránu dostatečně a našití podšívky je komplikovanější)

 • dvou a půlvrstvý laminát (vrchní materiál + membrána + potisk/nános uhlíkových vláken, výhodou je nízká hmotnost a sbalitelnost

 • třívrstvý laminát (vrchní materiál + membrána + nalaminovaná podšívka, nejběžněji používáno, výhodou je vysoká mechanická odolnost a nepromokavost)

 • volně vložená membrána (nejedná se o laminaci, pro boty a rukavice)

O materiály je nutné vhodně pečovat, tak aby nedocházelo ke snižování parametrů membrán.

Paropropustnost

Jedná se o prostup vodní páry přes materiál od těla do vnějšího prostředí. Kvalitní oděv a všechny jeho vrstvy by měl dobře odvádět pot od lidské pokožky, abychom nepociťovali nepohodlí.

V praxi se můžete setkat s dvěma metodami měření:

MVTR je metoda měření paropropustnosti, která vyjadřuje hmotnost vodních par, kterou materiál propustí za 24 hodin přes 1m2 materiálu. Například: 20 000 g/m2/24h. Čím vyšší číslo, tím lepší paropropustnost. Toto měření je výrazně levnější a jednodušší, ale výsledky mohou být zkreslené vlhkostí, teplotou odpařované tekutiny a okolního vzduchu.

Metoda Ret vyjadřuje odpor, který klade materiál průchodu vodních par. Znamená to, že čím je číslo menší, tím má materiál lepší paropropustnost. Měření Ret je doposud nejobjektivnější a nejpřesnější způsob, jak měřit paropropustnost materiálů. Hodna Ret realističtěji vypovídá o fungování při zamýšleném použití.

• RET 6 – velmi dobrá ( více než 20 000 g/m2 x 24 hodin )

• RET 6 – 13 – dobrá (9 000 – 20 000 g/m2 x 24 hodin)

• RET 13 – 20 – uspokojivá (5 000 – 9000 g/m2 x 24 hodin)

• RET 20 – neuspokojivá ( méně než 5000 g/m2 x 24 hodin)


Pokud měření proběhne v identických podmínkách, přibližně platí, že Ret 6 = MVTR 20.000

Pro lepší orientaci při výběru oblečení uvádíme příklad hodnot pro některé aktivity: chůze představuje 5 000 – 10 000 g/m2/24h, běh 20 000 – 28 000 g/m2/24h a extrémní fyzická aktivita více jak 35 000 g/m2/24h.

Prodyšnost

Určuje prostup vzduchu skrz materiál z vnějšího prostředí k tělu s odvodem tepla vznikajícího při zátěži. Paropropustné by měly být všechny vrstvy oděvu, kdežto prodyšné jen ty spodní, obzvláště v zimě, kdy by neměl vítr projít svrchním oděvem. Naopak v létě je velká prodyšnost výhodou.

Hydrostatická odolnost

Udává se jako výška vodního sloupce, kdy tkanina propustí první kapky vody. Měří se pomocí statického testu vodního sloupce a uvádí se jako přepočtený hydrostatický tlak definovaný metry vodního sloupce. Platí, že čím větší hodnota vodního sloupce, tím lepší nepromokavost. Za nepromokavý materiál můžeme považovat takový materiál, který má hodnotu vodního sloupce již od 1300 mm. Zpravidla se však jako základní hodnota, která vás ochrání před mírným deštěm, uvádí > 2 000 mm.

Ve skutečnosti se ale setkáváme u svrchního outdoorového oblečení s daleko vyššími hodnotami, a to především z důvodu namáhání těchto materiálů při používání. Rozmezí těchto hodnot je mezi 10 000 –20 000 mm vodního sloupce a více. Celková nepromokavost pak je zajištěna podlepováním švů, dnes nejčastěji moderními bezešvými technologiemi.


KONKRÉTNÍ VYUŽITÍ:

 • Pohybuji se ve městě, postačí vodní sloupec 10 000 mm a více
 • Pojedu do hor v ČR, kde je mírné klima. S přehledem postačí vodní sloupec 15 000 mm a více
 • Chci do vyššího pohoří, těším se na velkou sportovní zátěž, doporučujeme 20 000 mm a více

Na rozdíl mezi hodnotou vodního sloupce a paropropustností je potřeba si dát pozor. Pokud máte výrazně vyšší vodní sloupec a nízkou paropropustnost, při aktivním pohybu se velmi snadno zpotíte, protože bunda nedokáže dostatečně rychle odvádět pot od těla. Správně zvolené hodnoty parametrů se totiž odvíjí od plánované fyzické aktivity a lokality, ve které se budete nacházet.

Hydrofóbní úpravy

DWR úprava = "repelent“ proti dešti i sněhu

Tato úprava snižuje prosáknutí vody vrchní vrstvou látky. DWR je zkratka pro Durable Water Repellent, trvale vodě repelentníJedná se o speciální povrchovou úpravu textiliekterá ji činí hydrofobní, vodoodpudivou. DWR zvyšuje povrchové napětí materiálu, kapka vody tak méně ulpívá na povrchu. DWR také pomáhá předcházet znečištění a vzniku skvrn na oblečení. U oblečení se DWR úprava povrchu obvykle používá buď samostatně nebo v kombinaci s nepromokavou prodyšnou membránou jako je Gore-Tex.

Hodnocení (čím větší číslo, tím lepší účinek odolnosti DWR):

5. stupeň – povrch materiálu zcela bez kapky vody nebo vlhkosti

4. stupeň - minimálně vlhké na povrchu materiálu

3. stupeň - smáčení povrchu materiálu v místě styku s vodou

2. stupeň - částečné smáčení povrchu v místě i okolí styku s vodou

1. stupeň - úplné smáčení celého povrchu materiálu

0. stupeň – úplné promočení materiálu


Spray test 

Tento test slouží pro hodnocení vodoodpudivosti (hydrofobnosti). Na oblečení je aplikována prodyšná hydrofobnost tak, že se jednotlivá vlákna obalí hydrofobním tenkým filmem. Voda do nich proniknout nemůže, ale pot ven projde. Zůstává tak zachována i paropropustnost pro vzduch. Např. hodnota 80/10 určuje, že po 10 cyklech praní zůstává 80% míst suchých.

80/10 – dobrá hydrofobní úprava

80/20 – vynikající hydrofobní úprava

80/50 – špičková hydrofobní úprava

Péče o materiály

Než začnete oblečení prát, vždy je nutné ověřit o jaký materiál se jedná. Pokud si nejste jisti, z které textilie je oděv vyroben, buď se podívejte na logo tkaniny na rukávu nebo na štítek se symboly o údržbě materiálů, který je uvnitř každého oděvu. Pak teprve vyberte vhodný prostředek a způsob údržby materiálu dle pokynů.

 • Mokré praní v pračce – jemný program nebo ruční praní
 • Membránové oblečení prát jednotlivě
 • Suché zipy uzavřít, teplota 30-40 °C
 • Speciální tekuté prací prostředky na bázi mýdla (ne saponátu)
 • BEZ AVIVÁŽE – způsobuje delaminaci membrán
 • Důkladné vymáchání vodou – zbytky snižují schopnosti DWR
 • Neodstřeďovat – způsobuje delaminaci membrán, nechat volně vykapat, případně sušit v sušičce na nejnižší teplotě

Více najdete zde: https://montane.cz/pece-o-materialy#nepromok

Příklad zobrazení jednotlivých parametrů u produktů Montane. Tyto informace najdete u každého odpovídajícího produktu.

https://montane.cz/katalog/detail-alpine-resolve-jacket-MAREJCITM10#vlastnosti

Materiál

GORE-TEX Pro

Typ zipu

YKK AQUAGUARD

Rozsah velikostí

S-XXL

Délka zad (vel. M)

76.5 cm

Hmotnost (vel.M)

480 g

Membrána

GORE-TEX PRO most breathable technology

Voděodolnost

28000 mm

Paropropustnost

RET<6

DWR-trvanlivá vodoodpudivost

5. stupeň

 

Zpět na články

Načítám...