Úvodní stránka » Novinky & akce » Už jste někdy slyšeli pojem fastpacking? Diktujte horám své podmínky !

16.07.2019 | Už jste někdy slyšeli pojem fastpacking? Diktujte horám své podmínky !

Obrázek

fastpacking montane

 

 Ještě ne? Věřte, že o tomto novém trendu cestování ještě uslyšíte, protože se stává stále populárnější.

  •  Co kdybychom vám řekli, že existuje nový způsob, jak se na cestě dostat dále, vidět více a uniknout shonu všedního dne. To je fastpacking.

Stručně řečeno, jedná se o rychlostní turistiku, kde největší předností je rychlý pohyb s minimální zátěží vybavení, pohyb v horách či v přírodě na několik dnů, zahrnující pobyt v chatě nebo bivak v přírodě.

Vyžaduje rafinovaný výběr oblečení a vybavení a praktikování dovedností, které umožňují jak rychlý pohyb, tak soběstačnost v odlehlém horském prostředí. Navazuje na tradiční cestovní turistiku tzv. „na těžko“, ale jedná se o její rychlejší a lehčí podobu. Jde o propojení turistiky a běhu v terénu, nebo-li backpackingu a trail runningu.

Fastpacking je stejně filosofie jako technický pojem. Radost z dosažení vrcholu jde v souladu s tlukotem vašeho srdce. Není čas na Instagram. Vzdálenost, kilometry v nohách a sportovní výkon jsou vám odměnou. Odpočinek je vítán a spánek přichází rychle, ať už v malém stanu nebo v bivaku přímo pod hvězdami. A další dny znovu a znovu.

 

Proč spěchat přírodou?

Klíčovou atrakcí je, že při fastpackingu urazíte delší vzdálenost, takže ve stejném časovém období vidíte mnohem více než při cestě na těžko. Získáváte mnohem větší pocit svobody, neboť víte, jak daleko jste schopni cestovat, protože se vám otevírá nespočet nových možností…

Je to dokonalý sport pro náš časově uspěchaný věk. Nejdůležitějším prvkem, který umožní lidem zvládnout i 45 – 60 km za den, je prostě cestování nalehko. Polovina zátěže na zádech může představovat zdvojnásobení kilometrů v nohách.

Samozřejmě fastpacking nemusí být o konkurenceschopnosti a nutnosti být ambiciózní. Nemusíte jít do divočiny na několik měsíců nebo týdnů. Je to jen o vnitřních radostech a svobodě jít rychle a lehce, rozšiřovat své obzory a přemýšlet efektivněji o tom, co vše je možné shlédnout v daném časovém prostoru.

 

  • Fastpacking, ale jak začít?

Je důležité, aby vaše vybavení dosáhlo ultralehké hmotnosti. Volba bude záviset na ročním období, počasí a pravděpodobných teplotách. Vhodnější je zvolit kvalitní boty pro běh v terénu než klasické pohorky, vaše nohy se tak budou cítit lehčeji a ty lepší mají stále vynikající přilnavost k terénu.

Spolu s obuví je pro vás nejdůležitější batoh, kde 44 litrů je maximální objem pro fastpacking, kdo má více, už jde na těžko. Ideální je, pokud se vám podaří optimalizovat objem batohu až na 15-25 litrů a nést méně než 4,5 kg. Využít se dá i běžecká vesta na trail running. Čím méně váží batoh, než do něj vložíte vybavení, tím méně budete nosit celkově.

fastpacking montane

Spací pytel, karimatka a stan představují nejtěžší trojici zátěže z vybavení. Spací pytel je možné komprimovat, karimatku zvolit ultralehkou či cestovat zcela bez ní a místo stanu využít jen celtu nebo bivakovací pytel.

Oblečení volte prodyšné a rychleschnoucí, pak není potřeba náhradního oblečení. Musí být rychle sbalitelné, přesto vás udržet v teple, suchu a bezpečí. Jednotlivé funkční vrstvy musí být schopny vyrovnat se vaším sportovním výkonům jakmile polykáte kilometry a výšku, a přesto vás udržují v teple a suchu, když se zastavíte na odpočinek k načerpání dalších sil.

Samozřejmě, můžeme jít do extrémů a nechat si ostříhat třeba vlasy, abyste ušetřili ještě větší váhu, ale to po vás přeci jen nechceme.

 

Cestování nalehko má svá rizika, takže si předem promyslete různé scénáře, se kterými se můžete setkat. Co uděláte, když teplota dramaticky klesne, když se déšť změní ve sníh? Volba pokračovat dále anebo si raději postavit provizorní úkryt před počasím může být jednou z variant, nežli nést sebou další vrstvy. Příprava je důležitá – buď vám zachrání život anebo alespoň minimalizuje váhu vybavení. Například není potřeba sebou vláčet 2 litry vody po celou dobu cesty, když podle plánu již dopředu víte, že je cestou možnost načerpání čerstvé pramenité vody.

 

  • Vše co zde bylo řečeno, neznamená, že hlavní podstatou fastpackingu je ultralehké vybavení, na tom nestojí jeho pravá podstata. Je to spíše o rychlosti a svobodné mysli. A to je velmi dobrá výmluva pro začátek snění…

 

Fastpacking: Further and Faster

Níže doporučujeme některé základní produkty značky MONTANE, které jsou ideální pro fastpacking. Vytvoření univerzálního a výkonného systému vrstev a vybavení, které vám pomohou dostat se dál a rychleji.

fastpacking montane

Minimus Jacket

Bunda s revoluční kombinací odolnosti, prodyšnosti a hmotnosti

Featherlite Down Jacket

Ultra lehká horská péřová bunda

Iridium Hybrid Pull-On

Strečová teplá fleecová mikina

Dart T-Shirt

Lehké a prodyšné tričko

Dart Zip Neck

Lehké prodyšné triko s dlouhým rukávem

Trail Tights Series

Elastické kalhoty

fastpacking montane

Womens Minimus Jacket

Dámská bunda s revoluční kombinací odolnosti, prodyšnosti a hmotnosti

Womens Featherlite Down Jacket

Dámská ultra lehká horská péřová bunda

Womens Iridium Hybrid Pull-On

Dámská strečová teplá fleecová mikina

Womens Dart T-Shirt

Dámské teplé prodyšné celoroční tričko s antibakteriální úpravou

Womens Dart Zip Neck

Dámské teplé prodyšné triko s antibakteriální úpravou

Women's Ineo

Strečové antibakteriální sportovní kalhoty

fastpacking montane

Trailblazer 18l / 30l / 44l

Batoh na výlety do hor a vícedenní treky

Čepice a čelenky

Prism Bootie

Lehké botičky

Prism Glove

Ultralehké lehce sbalitelné rukavice

 


 

 
« Zpět