Úvodní stránka » Novinky & akce » Neobvykle vzrušující dobrodružství

22.10.2019 | Neobvykle vzrušující dobrodružství

Obrázek

Nick Morris, zakladatel Nicks Outdoor Adventures, je vášnivým milovníkem dobrodružství. Jeho energie a entusiasmus jsou až nakažlivé. Když zrovna neprovází své klienty, najdete ho lézt na vrcholcích hor, kde se nabíjí energií. Nick má za sebou mnoholetou praxi, jako horský průvodce.

Jako ambasador značky Montane, nám vyprávěl o tom, co pro něj dobrodružství znamená a proč z něj může těžit každý…

Procházel jsem se po hřebeni Beinn Alligin ve Skotsku, ve světě dobrodružství a objevování. Cepín majíce v jedné ruce, jsem se probojovával proti ledovému vánku a mačky na mých botách pronikaly křehkou, bílou, ničím neporušenou krustou sněhu, do kterého jsem se za jemného křupnutí propadával. Vzhlížel jsem k hřebenům, které se mi před očima posouvaly v čím dál vzdálenější dáli k jasnému nebi a rozlehlým výhledem. Mohl jsem být ve Francouzských Alpách.

Ve skutečnosti jsem byl necelých 1000 km od domova, v pronajatém VW Campervan užívající si pracovního volna. 

Denní pracovní rutina od 9 do 5, kdy jsou silnice přetíženy dopravou, je pro většinu lidí každodenní realitou. Ranní projíždění instagramu u prvního šálku kávy, kde sledujeme fotky dobrodruhů na jejich cestách a dychtivě toužíme po tom, abychom i my byli právě ti, kteří mohou svůj život vymanit ze stereotypu a vydat se na cesty mimo klimatizovaný šedý box, který nazýváme kancelář, nesmíme vynechat. Svoboda a nekonečná radost, to bych cítil, kdybych také mohl....

V tom se ozve tak známé „PING“  a další den v kanceláří může začít.

dobrodruzstvi ve skotsku

Často se ptáte, byl by dobrodružný život pro mě?
Mohu si dovolit cestu do Nepálu na 3 měsíce?
Mohu skončit ve své práci?

Všechny tyto otázky, ale vždy smetete pod tíhou zodpovědnosti a potřeby, zaplatit své účty. Dobrodružství je tedy opět odsunuto někam do neznáma. Mělo by to ovšem být něco velmi vzrušujícího, neobvyklého a velice vzácného. To však neznamená, že musíte svůj život obětovat lezení na nejstrmější hory světa, či kajakem sjet ty nejstrmější peřeje.

Dobrodružství na nás čeká za každým rohem. Může to být mnohem blíže, než si myslíte. Pracuji od 9 do 5, mám hypotéku a život věnuji dobrodružství.

dobrodruzstvi ve skotsku

... Takže jsem se vydal na sever ve Skotské vysočině. Vyzvedl jsem VW Campervan ve Fort William a vydal se na cestu po A87 hluboko na ostrov Skye do malé klidné vesničky Torrin.
Zastavil jsem u kraje silnice v Loch Slapin, posadil jsem se do stínu a vychutnával si zvuk šumějícího moře a roztřišťujících se vln, které dopadaly na oblázkové pobřeží, když noc začala pomalu dopadat na okolní krajinu.

Po větrné noci jsem se probudil do čarovně mlhavé krajiny, maskující panorama za nimi. Sbalil jsem své vybavení a zamířil ke Storru. Prostředí zde, je díky sesuvům půdy naprosto fascinující. Labyrinty z cest si říkají o hluboké prozkoumání, které na samém konci nabízí neskonale dechberoucí výhled. Uplynuly hodiny, mlhová mračna se rozestoupila a přede mnou se odkrylo Skotsko v celé své kráse.

dobrodruzstvi ve skotsku

Nekonečný výhled na zasněžené hory, kam jen mé oko dohlédlo byl pokryt temnými mračny, doprovázen hučivými větry, které přicházely a odcházely. Můj úsměv mi z tváře ovšem neodvály.
Nebyl to sice ten nejvyšší vrchol, ale adrenalin jsem měl v každém milimetru svého těla. Cítil jsem se tak živý, jako bych zdolal Mount Everest, když jsem stál na samém vrcholku a shlížel na Torridon. Místo, které jsem si zvolil pro svá dobrodružství několika dalších dní.

Poté, co jsem projel Skotskou vysočinou, dorazil jsem do Torridonu. Počasí se změnilo tak, jak je to pro Skotsko typické. Větrné počasí si pohrávalo se sněhem, který se snášel na krajinu. Chlad se vkrádal do mého vzrušeného těla, kterým proudil adrenalin, který díky pískání větru, houpajícího s mou dodávkou, stále rostl. V půl sedmé ráno, za hlasitého řinčení budíku jsem odkopl svůj spací pytel, popadl svou bundu Montane Jagged Ice Jacket, které již delší dobu plně důvěřuji) a vydal jsem se prozkoumat okolí. Obloha se temnila nad zasněženými vršky hor, zdobena oranžovým nádechem, který vykukoval nad obzor. Cítil jsem se, jako by na celém světě nikdo další nebyl. Žádný hluk, žádní další lidé. Jen já a Skotská vysočina.

dobrodruzstvi ve skotsku

Prošel jsem mezi kapradinami a vřesem pokrytou přírodou v místech Toma Na Gruagaicha. Vrcholky hor vyčnívaly, až do mraků, já ale přesto doufal, že se obloha projasní a počasí ke mně bude příznivé. Raději jsem zrychlil své tempo a vyškrábal se, až na samý vrchol.
Mé vzrušení rostlo, cítil jsem, že dobrodružství, za kterým jsem se sem vydal, má co nevidět začít. Toto rozlehlé, mnou doposud neprozkoumané místo, se zasněženými hřebeny a divokou krajinou se mě zcela zmocňovalo tím více, čím hlouběji jsem pokračoval do odlehlé, mrazivé spojky.

„Dobrodružství je neobvyklý, vzrušující zážitek nebo vzácná zkušenost.“

Když jsem po klikaté cestě vystoupal, až na vrchol Sgurr Mhoru, mohl jsem pozorovat cestu, kterou jsem prošlápl čerstvým sněhem, až na samotnou mohylu ledového království. Mohylu svírala hustá ledová jinovatka, protínaná větrným vírem, který byl pro celý výhled třešničkou na dortu. Obloha byla blankytně modrá, bez jediného mráčku. Stál jsem mezi vrcholky hor Golden Eagles, vysoko nad jezery, zdobící bílou Skotskou dolinu. Měl jsem panoramatický výhled na Skotsko a nemohl se dostatečně nasytit, toho krásného výhledu.

Bezúspěšně jsem se snažil ukrýt, před kousavým větrem, za ledovou mohylou, abych si mohl jednoduše užít nově dobytý vrchol. Absorboval jsem každičkou vteřinu bez moderního světa a zapomněl na každodenní shon, kterým žijeme. Okolí, které se přede mnou rozpínalo bylo velkolepé.

Bez signálu, se západem slunce za zády a jeleny v nedalekém horizontu můj pocit svobody a samoty plně naplňoval mou dobrodružnou duši. Po 7 dnech cestování v dodávce, prozkoumávání oblasti Munro ze Skye do Torridonu a překonávání sebe sama, jsem začal přemýšlet o své cestě a o tom, co pro mě dobrodružství znamená.

Dobrodružství je posouvat sebe sama, překonávat překážky a dobýt cíle, o kterých jsem nevěděl, že jich mohu dosáhnout.
Dobrodružství je poznávat nová místa, nové kultury a nové lidi.
Ale tu pravou hodnotu najdete mnohem hlouběji, ukrytou v nás.

dobrodružstvi ve skotsku

Je pochopitelné, že pod tíhou všech povinností a morálních předpokladů se cítíme svázáni.
Vyrostl jsem tím, že jsem se v posledních několika letech, dostal do situací, kdy jsem se cítil fyzicky na dně a bezvýznamně vůči matce přírodě. V těchto chvílích jsem v sobě našel vnitřní sílu, o které jsem nevěděl. Porozuměl jsem sám sobě a díky tomu vyrost.

Zamyslíme-li se nad tím, děti rostou, protože vše zpochybňují, na vše se ptají a stále prožívají nové zážitky, chutnají nová jídla, poznávají díky nim nové chutě a zažívají nové pocity.
Proč by něco takového mělo končit v 18 letech?
Jak stárneme, musíme se stále ptát, stále hledat nové zkušenosti a nabývat nové vědomosti, abychom se mohly, jako děti dostat do nových situací a rozvíjet se.

Na závěr jsem chtěl napsat nějakou definici dobrodružství. Rozhodl jsem se, že se definici pro tentokrát vyhnu.  

Dobrodružství totiž nemá žádné hranice, nemá předem nastavené podmínky, velikost ani měřítko, jakým by se dalo měřit.

Nick Morris ↔ ambasador značky Montane

dobrodruzstvi ve skotsku nick morris

« Zpět