Úvodní stránka » Novinky & akce » Montane oficiálním partnerem Štefánik Trail 2016

02.05.2016 | Montane oficiálním partnerem Štefánik Trail 2016

Obrázek

Montane Štefánik Trail 140

 

Ultra maraton s příběhem a historií

Příběh Štefánika a jeho zachránců - pochod v boji o přežití

MRS

6. listopad 1915, Srbsko, Aleksandrovac; pplk. M.R. Štefánik, pilot francouzské armády společně se srbskými vojenskými jednotkami a civilním obyvatelstvem ustupuje před nepřátelskými vojsky. Je nucen zapálit poškozené letadlo a vydat se na pochod srbskými a albánskými horami směrem na Jadranské pobřeží.

Pochoduje se svým mechanikem a oddaným přítelem Michaelem Bourdonem přes městečka a srbský venkov, po silnicích a horách, trasou dlouhou cca 120 km.

Štefánikův 7-denní pochod o přežití: Aleksandrovac, Brus, Jankova KlisuraBlac, Barbatovac, Kuršumlja, Stankov, Banja, Dubnica, Priština + 8 km

Během pochodu na cestě do Prištiny musí Štefánik se svými přáteli bojovat o holý život, když je v horách přepadnou bandité.

Po sedmi dnech pochodu odvážejí Štefánika s obnoveným vnitřním zraněním vlakem do Kosovské Mitrovice, odkud je převezen krátkým letem do obce Prizren.

V Prištině se jeden z nejlepších francouzských pilotů kpt. Paulhan přihlásí, aby zachránil přítele, který je ve velmi vážném stavu. Vzlétly v husté mlze a vydali se na velmi riskantní let více než 200 km (asi 3.5 hodin) přes hory a přes údolí Bieli Drin, jen 200 m široké!

K smrti vysílený Štefánik s vnitřním zraněním způsobeným při přistání letadla před týdnem v Aleksandrovac, vykašlávající krev ze žaludku, částečně pomáhá s navigací stroje.

Před příletem do albánského pobřežního města Valoni zahájí protivzdušná obarana palbu na Štefánikovo letadlo v domnění, že pálí na nepřátelský stroj. Paulhan a Štefanik jsou nuceni nouzově přistát v přilehlých bažinách.

Když vojáci zjistí, že jde o Štefánika, umožní jeho okamžitý přesun do Říma, kde se v nemocnici zotavuje ze zranění.

Po relativně krátkém pobytu v Římě se Štefánik vydává do Paříže, kde se seznamuje s E. Benešem. Štefánik je zván na setkání a večírky do salonů vyšší společnosti a otevírá do této společnosti dveře Benešovi i Masarykovi. Zde má možnost více než kdykoliv předtím ovlivňovat francouzské politické a světové diplomatické kruhy a prosazovat svou strategii, na jejímž konci je vznik společného státu Čechů a Slováků v nové poválečné Evropě.


Běh STEFANIK TRAIL jsou 2 paralelní závody kategorií ULTRA JEDNOTLIVCI / ŠTAFETY (minimálně 4 – maximálně 7 členů) po hřebeni Malých Karpat – Štefánikovej magistrále.

TERMÍN KONÁNÍ: 10.-11.6.2016

START: Bradlo, Chata Bradlo, mohyla M.R. Štefánika 

CÍL: Bratislava, socha M.R. Štefánika, náměstí M.R. Štefánika

Trasa dlouhá 140 resp. 144 kilometrů kopíruje převážně červenou turistickou značku podél celé délky Štefánikovy magistrály s výjimkou 3 krátkých odboček na místa občerstvovacích stanic přístupných podpůrným vozidlům, běžcům  úseku Biely križ - Spariská, aby se vyhnula asfaltovému úseku Štefánikovej magistrály, úseku "Pod Chlumci-Sněženka-Kamzík", a úseku povinného pro ultra běžce s odbočkou na modrou turistickou značku s výstupem na vrch Vysoká.


Oficiální stránky Štefánik Trail 140:         www.stefaniktrail.sk

« Zpět