Úvodní stránka » Novinky & akce » Juraj Koreň - dobrodruh tělem i duší

06.06.2019 | Juraj Koreň - dobrodruh tělem i duší

Obrázek

"Mojím svetom sú hory, ich úbočia, steny a najmä nekonečný nebeský oceán nad nimi."

"Milujem kopce, samotu a lietanie. Či už v Tatrách alebo napríklad Himalájach. Tento šport je pre mňa nielen o fyzickom výkone, ale aj o tom duševnom. Každý meter výšky si musím vážiť, každý meter potrebujem a musím si ho odšlapat. Aby si to mohol robiť, musíš mať rád všetku tú drinu okolo."

Juraj Ďurifuk Koreň

Montane Team Česko Slovensko

Montane team Juraj Koreň

Juraj Koreň přezdívaný Ďurifuk se narodil ve Staré Ľubovni, vyrůstal a po kopcích se toulal v Kremnici a momentálně žije v Bánské Bystrici a to jen proto, aby to měl blíže do Nízkých Tater.

Létat začal v šesti letech, kdy mu táta koupil první devítikomorové křídlo a on sletěl dolů z malého kopce, pak to vyzkoušel i jeho bratr a večer si hrdě říkal paraglidista po minutovém letu, který skončil někde uprostřed pole. V 17 letech si koupil první kluzák a začal soutěžit a materializovat své sny o svobodě létání po celém světě, v nejpůsobivějších horách, na závodech hike&fly a v bivacích.

Protože se narodil s výhledem na nejvyšší hory Slovenska, Vysoké Tatry, hory a příroda se staly nejdůležitější součástí jeho života. Skialpinismus, turistika, běžecké lyžování, horolezectví, trail running, paragliding, mountain bikes, to je to, co dělal posledních 20 let. Zdolal spoustu vrcholů ve Vysokých Tatrách (Gerlachovský, Pyšný, Malý Kežmarský štít, Velký Kežmarský štít, Lomnický štít, Baranie Rohy ... většinou UIAA IV-V), v Alpách byl na Marmoladě, pokusil se o Saint-Exupéry v Patagonii a v Antarktidě společně s Michalem Sabovčíkem vylezli prvovýstupem na Wild Spur a zdolali i několik dalších vrcholů v oblasti Wiencke Island Wall. Alpinismu a horolezectví se věnuje od roku 2015.

Montane team Juraj Koreň

Paragliding provozuje intenzivně od roku 2011 a od roku 2013 létá i jako tandemový pilot. Má nalétáno přes 1 500 dokumentovaných letových hodin XC po celém světě. Okouzlila ho osamělost na obloze, kterou prozkoumává s bivakovacím vybavením v sedačce a toulá se vzdušným prostorem. Prozkoumal již Alpy, Karpaty, Himálaje, Kavkaz, Altay (Rusko, Sibiř) a Drakensberg v Jižní Africe. Třešničkou na dortu byla Antarktida. Porozumět povětrnostním podmínkám na zcela odlišných místech světa a zkoušet nové linie to je pro něj výzva; Veni, vidi, volantis (přišel jsem, viděl jsem, letěl jsem). Jeho poslední a nejintenzivnější zážitek byl z Antarktidy, kde společně s Michalem Šabovčíkem začali první část jejich projektu Seven Virgin Summits - na každém kontinentu chtějí vystoupit horolezeckou cestou na doposud neslezený panenský vrchol a sletět dolů na padáku.

Montane team Juraj Koreň


Jeho nejdobrodružnější zážitek ze závodů nebo vytrvalostních sportů? První kompilace byla Transbalkan hikefly Sopoty, kde složil své "bakalářské zkoušky" a v roce 2015 skončil třetí. V roce 2016 vyhrál X-berg Challenge jako absolutně první paraglidista v této soutěži mezi běžci, cyklisty a kluzáky, nepodporovaný, v roce 2017 skončil třetí. Jeho tým X-Pyr poprvé v roce 2016 skončil na 6. místě. V roce 2018 v mnohem silnější konkurenci obsadil 7. místo.

Jaký je jeho typický tréninkový týden? V případě, že je doma a ne na expedici, létá každý možný den s výstupem na start, pokud je stabilní počasí, lezu v horách, nebo na skalkách a chodím běhat.

Nejlepších momentů v jeho životě je spousta a je těžké některé vybrat. Jeden z posledních nejsilnějších je, kdy přistál po úspěšném výstupu a sletu z panenské hory v divoké Antarktidě. Úspěch a štěstí, že se jim to povedlo v poslední možný den a jen pár minut než začalo sněžit. Nejhorší? Teď má pořád „chladnou hlavu“, takže na cestě je jen několik „problémových situací“. Dříve ano, pár jich bylo. Nyní se znalostí limitů, ovládáním faktoru strachu, ví, jak zůstat v klidu s chladnou hlavou a předcházet krizovým situacím.

Montane team Juraj Koreň


Jaké jsou sportovní momenty, na které je nejpyšnější? Vybrat jeden je těžké, ale byl to asi ten, kdy vyhrál závod Xberg bez podpory jako jediný soutěžící, který nebyl z Jižní Afriky.

Letos v létě čekají Ďurifuka dvě velké události.

1. Byl vybrán na neextrémnější závod paraglidistů Red Bull Xalps, který startuje už za týden.

Montane team Juraj Koreň

2. Po skončení závodu se přesouvá za kamarádem a parťákem Michalem Sabovčíkem do Grónska, kde chtějí pokračovat druhou částí jejich projektu Seven Virgin Summits - tedy slézt panenskou horu a sletět dolů na paraglidu.

Montane team Juraj Koreň

Montane podporuje Juraje Koreňa na jeho dobrodružstvích, používá naše oblečení a batohy Montane, které mu zaručí pohodlí, aby se mohl plně soustředit na výkon.

Přejeme Ďurifukovi hodně štěstí na jeho dobrodružstvích. 

https://durifuk.blogspot.com/

« Zpět