Úvodní stránka » Novinky & akce » Expedice Afghánistán - Noshaq 2013

15.04.2013 | Expedice Afghánistán - Noshaq 2013

Obrázek

logo Montane

MONTANE CZ podporuje expedici dvou českých horolezců, kteří se rozhodli vystoupit na nejvyšší horu Afghánistánu.

Představení expedice Afghánistán - Noshaq 2013 + fyzická příprava

 

Noshaq? O tom jste asi nikdy neslyšeli, co? Upřímně řečeno do nedávna jsme s Martinem tuhle horu taky neznali.

  • Členové expedice

 Jan Haráč (23)      Martin Ksandr (23)
                      Jan Haráč (23)                                                         Martin Ksandr (23)

 

  • Ať už to začne!

Nevíme, za co vděčí Noshaq takové „nepopularitě“, vždyť má hned několik „nej“. S výškou 7492 metrů se jedná o nejvyšší vrchol Afghánistánu a po Tirich Miru (7690 m) druhou nejvyšší horu Hindúkuše. Svoji polohou je nejzápadnější sedmi tisícovkou. A hádejte, na kterém vrcholu byl proveden první zimní výstup nad sedm tisíc? Pokud jste jen trochu přemýšliví, tak asi tušíte, že to bylo právě na Noshaqu (1973, Poláci, Tadeusz Piotrowski a Andrzej Zawada).

Doufám, že jsme vám Noshaq dostatečně představili, aby vás zaujal a zařadili jste ho do svého povědomí o nejvyšších světových vrcholech. Vždyť je to 52. nejvyšší hora na světě. To si prostě musíte zapamatovat Smějící se.

 

  • Teď se vás pokusíme zaujmout naší expedicí, třeba vám taky zůstane v hlavě

Náš tým je pouze dvoučlenný. Má to mnoho výhod. Jedna z nich je, že oba máme vysoké posty. Jeden je vedoucí expedice a ten druhý jeho zástupce. Bohužel vedeme spor o tom, kdo zastává jakou funkci. Další výhody jsou, že máme více místa ve stanu, nalezené jídlo se dělí pouze dvěma a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Zápory jsou v porovnání s tím tak zanedbatelné, že je nemá ani cenu vypisovat.

Já i Martin jsme študáci a vytváříme skvělý tým, který má vědomosti z oblasti ekonomie, práva a žurnalistiky (to se nám v horách bude určitě hodit). Společné akce podnikáme už od roku 2008, takže ponorka je zaručena. Vždy na nich hledáme místa, která nejsou „profláklá“ a potkáte tam co nejméně lidí. Proto padla volba na Noshaq, tam je totiž velká šance, že nepotkáme vůbec nikoho. To jsme přece chtěli, nebo ne?

 

  • Kdy, kde, jak, miny, Noshaq, proč?

Expedice proběhne v rozmezí 30. 6. –  12. 8. 2013. Výstup bude veden tzv. tádžickou cestou, což znamená přiletět do Dušanbe (hl.m. Tádžikistánu) a pak se po zemi přesunout do Afghánistánu. Ještě před překročením afghánských hranic chceme udělat dva aklimatizační výstupy na Pamíru (Pik Moskevské Olympiády – 5883 m, Pik Majakovskij 6096 m). Tohle je plán, uvidíme jaká bude realita…

 

Náčrt naší cesty

Cesta do BC, který leží ve výšce cca 4740 metrů, je už pár let odminovaná a zabere nám dva dny (čůrat mimo stezku se určitě neodvážíme Smějící se). Následně se pokusíme o vrchol přes západní žebro. Je docela velká šance, že na celém kopci budeme sami, protože za posledních 30 let tam bylo jen pár expedic, a to hlavně kvůli politické situaci v Afghánistánu.

 

V případě úspěchu by na vrcholu Noshaqu stáli Češi po více než 35 letech (podle dostupných informací)! A to už je dobrý důvod, proč do toho jít, nemyslíte?

Tak nám držte palce, ať tam tu naši vlajku zapíchneme.

                                   Vystupova cesta na Pik Moskevske Olympiady              Vystupova cesta na Pik Mayakovskij 

  • Jak se na expedici připravujeme po fyzické stránce?

Jsem trochu puntičkář, takže abych měl ze své přípravy dobrý pocit, potřeboval bych k ní zhruba šest měsíců. Jenže sešlo se pár věcí jako zkouškové, cesta do Bolívie a rázem z toho je pouze 16 týdnů. Snažíme se s nimi naložit co nejlépe.

Trénink jsme si rozdělili do tří etap. Každý z nás se připravuje individuálně, někdy se sejdeme na nějaký ten beskydský pochod a v dalších týdnech se asi potkáme při výbězích do kopce. Takže níže se rozepisuji sám za sebe, ale Martin má přípravu podobnou.

1. etapa (1. - 5. týden)

Po zhruba půl ročním „nic nedělání“ (pouze rekreační lezení, fotbálek, hory apod.) jsem se do toho dal.

V prvních čtyřech týdnech, z nichž v každém je pět tréninkových jednotek, jsem si naordinoval takový zahřívací režim, aby to pro mne nebyl úplný šok. Pátý týden je takový „na půl plynu“, abych se dal do kupy před další etapou tréninku.

  • Tréninkový týden v první etapě

2 x 10 kilometrů běh (rovný profil)

Hned po půl roce, co jsem byl naposled běhat, jsem si dal první desítku a musím přiznat, že jsem byl úplně na kaši (čas kolem 50 minut). S dalšími běhy už se to zlepšilo. Teď to v takové vyšší střední intenzitě zaběhnu kolem 47 minut (nejvyšší tepy 185 – vždy si dám kilometr rychle) a ještě jsem schopný se trochu potrápit kliky apod. Sice to není žádná sláva, ale věřím, že čas i tepy do odjezdu ještě stlačím.

2x kardio cvičení ve vyšších tepech

Nehledejte v tom žádnou složitost. Prostě cvičím něco na způsob crossfit bez činek (výskoky, shyby, angličáky, běh na místě, kliky apod.), ve vyšší tepovce cca 160 – 170 (25 minut). To doplňuji cvičením na TRX.

1 x výšlap v Beskydech

1. týden 28 kilometrů, nastoupáno cca 1200 výškových metrů převýšení

2. týden 32 kilometrů, nastoupáno cca 1500 výškových metrů převýšení

3. týden 41 kilometrů, nastoupáno cca 2200 výškových metrů převýšení

4. týden 30 kilometrů se zátěží, nastoupáno cca 1650 výškových metrů

Asi víte, jak to v uplynulých týdnech bylo se sněhem, takže si dokážete představit, jak to v některých nefrekventovaných místech Beskyd vypadalo. Sněhu bylo někdy po ….. a hodně se nadávalo.

S přípravou jsem začal 11. března, to znamená, že teď končím pátý týden, ve kterém jsem desítku vyklusal a podstoupil pár návštěv bazénu kvůli regeneraci. V příštích týdnech přidám další tréninkovou jednotku v podobě běhu, ale tentokrát zaměřenou na kopce. Na víkendové túry si pravidelně přibalím něco kolem 25 kilogramů. Možná opráším i plaveckou výbavu a zajdu se podívat na trénink, ale to ranní vstávání v 5 ráno tak bolí Zamračený.

Až dokončíme dalších pět týdnů, tak se vám zase vyzpovídám. Snad s nadcházejícími státnicemi bude dostatek času a sil.

logo Montane

« Zpět