Úvodní stránka » Novinky & akce » Co si obléci na podzim, jaký je rozdíl mezi „péřovkou a primaloftkou“?

04.10.2019 | Co si obléci na podzim, jaký je rozdíl mezi „péřovkou a primaloftkou“?

Obrázek

S blížícím se sychravým počasím by člověk nejraději zůstal ráno v teplé posteli, ať už spí pod péřovou nebo syntetickou přikrývkou. A proč si neprodloužit tento příjemný pocit i cestou do práce? Začít nový den s dobrou náladou, to by chtěl přeci každý.

»»» Stačí si obléci funkční bundu, která vás udrží v teple i suchu za každého počasí.

peri nebo syntetiku

Skvělé vlastnosti funkčních materiálů oceníte právě v tomto ročním období, třeba při výběru zateplené bundy.

Peří nebo syntetiku (duté vlákno)? Na první pohled a z venku rozdíl nepoznáte.

 

PEŘÍ

Přírodní peří má stále nejlepší izolační a kompresní vlastnosti. Dokáže skvěle akumulovat teplo a nepropouštět ho dál, má nízkou hmotnost, takže oblečení je lehké a skladné. Jeho jediným nepřítelem je vlhkost. Navlhlé peří výrazně ztrácí svou přirozenou tepelnou izolaci. Použitím vhodné svrchní látky s DWR úpravou Pertex QUANTUM lze peří aktivně ochránit.

  • PERTEX Quantum

Pertex Quantum je nejvyspělejší materiál z řady Pertex. Lehký s vysokou hustotou mikrovláken má vynikající vlastnosti: nízká hmotnost, nejlepší poměr pevnosti a hmotnosti, nejmenší objem balení. Tento materiál má také voděodolnou úpravu DWR a je prodyšný a jemný na dotek.

peri a syntetika

Nové nejmodernější technologie pro zpracování peří umožnily jeho impregnaci, vzniklo tak peří s hydrofóbní úpravou. Díky této úpravě absorbuje daleko méně vody, poskytuje standardní výkon své tepelné izolace i v případě dlouhodobého styku s vlhkostí. Použití HYDROFOBNÍHO PEŘÍ v kombinaci s nejmodernějšímí super lehkými membráni ( Pertex ) je nejlepší volbou do náročných přírodních podmínek.

 

Kvalitu určuje plnivost

O tom, jak se v péřovém oblečení zahřejete, rozhoduje i poměr použitého prachového peří a malých pírek, který je na výrobku vyjádřený číselnými údaji. Například označení 90/10, které často naleznete u kvalitnějších výrobků, vyjadřuje, že na výplň bylo použito 90 % prachového peří a 10 % malých pírek. Plnivost, která se udává v kubických palcích (cuin), zase označuje schopnost peří zaujmout určitý objem. Platí, že čím vyšší „cuin“, tím má výrobek vyšší tepelně-izolační vlastnosti. Čisté prachové peří (100/0) má asi 950 až 1000 cuin, směs 90/10 asi 650 cuin.

Outdoorové a sportovní bundy mají běžně 500, 650 až 800 cuin – u tohoto oblečení je totiž vhodnější kombinace čistého prachového peří s jemnými pírky, jež zvyšují odolnost náplně proti mechanickému namáhání, a to i za cenu o něco vyšší hmotnosti bundy.

 

Featherlite Down Jacket - Ultra lehká horská péřová bunda

Featherlite Down Micro Jacket - Lehká a dobře sbalitelná péřová bunda

Featherlite Down Vest - Ultra lehká péřová vesta

Future Lite Hoodie - Ultra lehká péřová bunda

Womens Featherlite Down Jacket - Dámská ultra lehká horská péřová bunda

 

 

SYNTETICKÁ IZOLACE ( DUTÉ VLÁKNO )

Prádlo ze syntetických materiálů nemění ani častým praním svůj tvar, je poddajné, příjemné na tělo, při správné péči dlouho vydrží a je odolné vůči bakteriím a plísním.

Imitace peří ze syntetických vláken kopíruje jeho strukturu a  profil. Jde o konzistentní tepelně-izolační vrstvu, která chrání před ztrátou tělesného tepla. Výhodou je jednoduchá péče, soudržnost vláken a tvarová paměť. Největším benefitem je však skutečnost, že si své termoizolační vlastnosti zachovává i ve vlhkém prostředí. Díky tomu je oblíbená hlavně při aktivitách v chladném a vlhkém prostředí jako lyžování nebo skialpinismus.

  • PRIMALOFT SILVER ECO Insulation

Primaloft je jeden z nejvýkonnějších tepelně izolačních materiálů. Svými vlastnostmi (tepelná izolace, lehkost, prodyšnost) se Primaloft přibližuje peří. Snadno se udržuje, lze jej klasicky prát, velmi rychle schne.

peri a syntetika

Na rozdíl od peří je Primaloft velmi vhodný i pro alergiky. Speciálně ošetřená vlákna nepohlcují vlhkost. Uživatel tedy zůstane v suchu a teple i při extrémních podmínkách. Primaloft Eco je materiál vyrobený z recyklovaného materiálu a průmyslového plastového odpadu. Přibližně 28 recyklovaných PET lahví se používají při výrobě na každý kilogram PrimaLoft ECO, což odpovídá 4 lahvím na metr.

  • vhodné jako střední vrstva oblečení
  • materiál hřeje i mokrý
  • rychle schnoucí
  • odolný proti větru
  • voděodolný
  • balitelné jako peří
  • vlákna vyrobená z recyklovaného materiálu a průmyslových plastových odpadů
  • použito minimálně 50% recyklovaného materiálu

 

Prism Jacket - Celoroční izolační technická bunda

Prism Pants - Ultralehké, dobře balitelné zateplené kalhoty

Icarus Jacket - Super lehká izolační bunda

Icarus Micro Jacket - Lehká izolační bunda - střední vrstva

Icarus Vest - Primaloftová izolační vesta

 

Správná péče stojí za to

Péřové bundy Montane by se neměly pravidelně prát. Po dlouhé době používání však může dojít ke kontaminaci produktů naplněných peřím nahromaděním nečistot, mastnot a tělových olejů. V tuto dobu je vhodné vyčistit oděv pro obnovení vlastností materiálů a životnosti produktu.

Péřové bundy můžete nechat vyčistit ve specializované čistírně se zkušeností s péřovými produkty nebo vyprat doma. Pokud se rozhodnete prát tyto výrobky doma, postupujte dle těchto pokynů !

Jak se starat o syntetické materiály?

Vodoodpudivost oděvu můžete obnovit použitím vhodného impregnačního prostředku, který zakoupíte v outdoorových obchodech. Vhodná doba k impregnaci nastává, začíná-li se voda vsakovat do látky i při velmi mírném dešti. Doporučujeme však nakupovat pouze kvalitní prostředky, aby nedošlo k poškození technických vlastností vláken. Oděv lze impregnovat buď na vnější straně oděvu např. prostředkem ve spreji nebo použitím vhodného prací prostředku, který zároveň i oděv naimpregnuje. Vždy dodržujte postup aplikace uvedený výrobcem a vaše outdoorové oblečení bude opět jako nové. Při pravidelné péči tak prodloužíte životnost materiálu.

 

A jaký je teda závěr? Volba je na vás.

Dříve se doporučovala syntetická izolace do vlhčího prostředí a peří do suchých a chladných podmínek. Ale díky hydrofobní úpravě peří se vlastnosti obou materiálů přibližují natolik, že podstatný rozdíl je zejména v ceně a způsobu udržování.

Důležitou roli pro srovnání tepelného komfortu hraje i vnější materiál, zejména jeho schopnost větruodolnosti. 

 


peri a syntetika

« Zpět